☰ Lewe Menu Prawe Menu ☰
PUP Sławno

Niedziela 19.01.2020

zaawansowane

Pośrednictwo pracy z obszaru UE i EOG

EURES, czyli Europejskie Służby Zatrudnienia (European Employment Services) jest to sieć współpracy, która zbliża do siebie Publiczne Służby Zatrudnienia w 18 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE, Norwegia, Islandia i Lichtenstein) oraz Szwajcaria, wraz z innymi organizacjami regionalnymi, krajowymi i międzynarodowymi związanymi ze sprawami zatrudnienia, takimi jak związki zawodowe, organizacje pracodawców, władze lokalne i regionalne.

System ten jest oparty na sieci wykwalifikowanych doradców, wspieranych przez asystentów EURES. W związku z tym w każdym wojewódzkim urzędzie pracy znajduje się doradca i asystent EURES, natomiast w każdym powiatowym urzędzie pracy - asystent EURES. Ich podstawowym zadaniem jest międzynarodowe pośrednictwo pracy, dostarczenie informacji ułatwiających poruszanie się na rynku pracy osobom poszukującym pracy oraz pracodawcom.

Dodatkowych informacji na temat usług EURES, prowadzonych rekrutacji do pracy zagranicą w krajach EOG i doradców EURES w Polsce można uzyskać na krajowej stronie internetowej EURES: www.eures.praca.gov.pl

Celem sieci EURES jest:

  • umożliwianie poszukującym zatrudnienia oraz pracodawcom dostępu do informacji oraz doradztwa ułatwiającego przepływ siły roboczej oraz przejrzystość rynku pracy na terenie EOG;
  • wymiana pomiędzy partnerami sieci EURES wszystkich informacji na temat wolnych miejsc pracy, profilu regionalnych rynków pracy oraz warunków życia i pracy;
  • utworzenie rzeczywistego europejskiego rynku pracy poprzez poprawę warunków swobodnego przepływu pracowników wewnątrz EOG, promując jak największą przejrzystość rynków. Wśród usług proponowanych przez EURES znajdują się bazy danych dotyczące ofert poszukujących i oferujących pracę, warunków życia i pracy w postaci Portalu Internetowego:

Działania EURES:

  • informowanie o wolnych miejscach pracy - pomoc i indywidualne doradztwo osobom poszukującym pracy zainteresowanym pracą za granicą w zakresie właściwych wolnych miejsc pracy oraz pomoc i wsparcie przy sporządzaniu podań i życiorysów. Osoby poszukujące pracy otrzymają możliwość zarejestrowania swoich życiorysów w bazie danych życiorysów EURES.
  • pomoc pracodawcom w rekrutacji pracowników z innych krajów EOG - usługi informacyjne i rekrutacyjne na rzecz pracodawców, którzy chcą zatrudnić pracowników z innych krajów, z uwzględnieniem doradztwa i pomocy przy określaniu profilu potencjalnych kandydatów.
  • informowanie o warunkach życia i pracy w krajach EURES - informacje i poradnictwo w zakresie warunków życia i pracy w krajach EURES, które jest aktualne, dokładne i wyczerpujące.
  • przekazywanie informacji o rynkach pracy - informacje o obecnych trendach na europejskim rynku pracy, z uwzględnieniem informacji o dostępności siły roboczej oraz niedoborach i nadwyżkach na rynku pracy.

 
 
ilość odwiedzin: 666116

Biuletyn Informacji Publicznej wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.

X